עד כמה טורנטים מקצרים חיי דיסקים


עמוד 1 מתוך 2
עבור לעמוד  1  |  2  |  הבא 
   פורומים > > אינטרנט - ספקים, תשתית, סיבים fiber
מחבר הודעה
eran405
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 27, 2012
הבעות תודה: 661
מספר הודעות: 2958

 #1  נשלח: ב' 21/10/2019 14:10
עד כמה טורנטים מקצרים חיי דיסקים

נשאלתי (בפרטי):
ציטוט:
הבנתי שלא מומלץ להוריד ישירות למחשב טורנטים אני לא זוכרת בדיוק אבל אמרו לי שזה מקצר את החיים של הכונן שלי.


זה נושא שאמור לעניין כל אחד שמוריד טורנטים ולכן אני מעדיף לפתוח דיון בנושא. אותי הנושא הטריד די הרבה, אנסה לסכם בפוסט את הזה את הממצאים שלי. אשמח לשמוע גם דעות של אחרים.

א. כל פעילות של כל דיסק "מקצרת את החיים שלו", השאלה האם בשימוש של טורנטים יש קיצור חיים משמעותי לעומת שימושים אחרים. הסיבה העיקרית להאמין שכן היא שטורנטים יורדים בחתיכות (pieces) בסדר "אקראי" (ולא סדרתי) ולכן גורמים לפרגמנטציה מטורפת. הנה לדוגמא contig -a על קובץ אחד של כ-1.7 גיגה שהורד מטורנטים:
קוד:
Average fragmentation       : 4024 frags/file	

ראיתי טענות שאפשר לסמן pre-allocate בקליינט בשביל למנוע פרגמנציה. מהבדיקות שעשיתי בזמנו זה לא עובד וסתם מאט את ההתחלת ההורדה. אפילו אם זה עובד, זה אולי טוב לדיסק מכני ובטוח לא טוב ל-SSD.

בנוסף, באופן דומה גם לעשות seed שולח (ולכן קורא את המידע מהדיסק) בסדר "אקראי". לרב האנשים (בארץ) יש upload ממש מסכן ולכן לדעתי הנושא של סיד ממש לא משמעותי לחיי הדיסק. לי אישית יש חיבור עם upload של 500 מגה ועדיין ה-upload המעשי שאני מקבל בסה"כ מטורנטים הוא כרגיל של מגהבייט בודדים או פחות.

ב. אם מדובר על דיסק מכני, אז ברור שפרגמנטציה - במיוחד ברמות האילו - היא לא בריאה. עדיין אני לא בטוח עד כמה בשימוש "רגיל" של טורנטים זה קריטי: בתקווה גם בתנאים האילו, לכתוב פעם אחת את המידע ולקרוא אותו פעם אחת (נגיד לראות את הסרט) לא כאלה קריטיים.

השאלה האם קוראים את כל המידע בצורה סדרתית עוד פעם ועוד פעם. לדוגמא עם עושים cross-seeding צריך לעשות recheck לכל המידע בשביל כל cross-seed וזה יכול להצטבר. אני מנסה בדרך זו או אחרת להימנע כמה שאפשר מ-recheck על טורנטים עם פרגמנציה (מדיסק מכני).

ג. גם לגבי SSD ראיתי טענות באינטרנט שזה מקצר את החיים שלו באופן משמעותי. אני לא מוצא את הלינק עכשיו אבל אני זוכר שקראתי משהו כמו של-SSD יש גודל block מסויים ושאם הטורנט שומר חתיכות יותר קטנות אזי יהיה צריך לכתוב את ה-block עוד פעם ועוד פעם ועוד פעם. השקעתי זמן מסויים בניסיון לחקור הטענה הזאת באופן תיאורתי ללא מסקנות חד משמעיות.

באופן מעשי, הנה SSD שראה לא מעט טורנטים על פני קצת מעל שנה:


אם אני מבין נכון, זה אומר שבשימוש דומה הדיסק יחזיק 50 שנה (או כתיבה של כ-750 טרה). מאד יכול להיות שה-wear level count היה יותר גבוה אם לא הייתי מוריד טורנטים אבל יש לי הרגשה שהדיסק הזה ימות/יופרש הרבה לפני שכמות הכתיבות יגמרו אותו.

אם אתם לא מכירים אז ראו גם את הניסוי הזה:
https://techreport.com/review/27909/the-ssd-endura...
(שבעצם אומר שגם המספרים שציינתי לעיל הם קונסרבטיבים)

ד. מה שאני עושה במעשי (נקודות 1,2 מומלצות גם בלי קשר לטורנטים):

1. להתייחס בכובד ראש לכל הודעת שגיאה שיכולה לנבוע מזיופים של דיסק ולבודק את נתוני ה-smart מידי פעם. אני משתמש ב-CrystalDiskInfo (התמונת מסך לעיל היא ממנה). מניסיוני, כמעט תמיד, אם תופסים דיסק שרק מתחיל להתמוטט אפשר בקלות להוציא ממנו את כל או לפחות 99% מהמידע. אני מקווה שברור שאם הדיסק לא במצב "good" אז להפסיק מיד כל שימוש בדיסק ולפעול בשביל להוציא ממנו את המידע בהקדם.

2. לדיסקים מכניים חשוב לוודא שנעשה defrag באופן קבוע. למיטב ידעתי הברירת מחדל של windows היא לעשות את ה-defrag המובנה שלו פעם בשבוע. אפשר כמובן גם לשנות את זה.

3. במקרים שזה לא מפריע אני מוריד sequential (אופציה שיש לדוגמא ב-qbittorrent). מניסיוני זה יכול לעזור להקטין את הפרגמנטציה. כמובן במקרה של טורנט עם מעט seeders והרבה leechers זה לא מומלץ (כרגיל לטורנטים ממש חדשים זה לא מומלץ). שימו לב ש-qbit (ולמיטב הבנתי כל קליינט שמבוסס על libtorrent) מפעיל את ה-sequential אוטומטית אם יש מספיק seeders.

4. במקרים שאני מצפה לעשות הרבה recheckים (לדוגמא בשביל cross-seeding), או שאני מראש מוריד ל-SSD או שאני מוריד לדיסק א' ואז מזיז לדיסק ב' (ברגע שמזיזים את הטורנט הוא נכתב לדיסק החדש בצורה סדרתית).

5. טורנטים פופלרים וחדשים, שאני מצפה ל-upload גבוה מהם, אני מקפיד לעשות seed מה-SSD (אני לא בטוח כמה זה רלוונטי למי שאין חיבור עם upload נורמלי כמו חיבור של סיב).

6. בעבר, עם גירסאות ישנות של qbittorrent ושל utorrent (היחידות שמומלצות ע"י מי שעדיין ממליץ על הזוועה הזאת) ראיתי שבקלות אפשר להגיע למצב שהוא עושה recheck למספר טורנטים במקביל. כדאי להמנע מהמצב הזה, כי בין אם יש פרגמנטציה או אם אין, זה לא בריא לדיסק מכני לעשות recheck לקבצים שונים במקביל (וגם הקצב נמוך משמעותית מלעשות recheck סדרתי). בגירסאות עדכניות של qbittorrent זה תוקן וה-recheck תמיד סדרתי.

באופן כללי כדאי להמנע מלעשות thrashing לדיסקים מכניים, דבר שאפשר בקלות לעשות גם ללא קשר לטורנטים (לדוגמא ע"י הרצת מספר העתקות במקביל, אם תוכנה מתאימה אפשר בנוחיות לעשות queue להעתקות שיהיו אחת אחרי השניה ולא במקביל).

7. אני ממליץ בחום להשתמש ב-qbittorent עדכני. בהקשר של חיי הדיסקים, היתרונות שלו לעומת נגיד utorrent, הם: הנושא של ה-sequential שמופעל אוטומטית במקרים רלוונטים ואפשר להפעיל גם ידנית (סעיף 3) וגם הוא לא עושה recheck במקביל (סעיף 6).


נערך בפעם אחרונה על-ידי eran405 בתאריך ב' 21/10/2019 16:54, נערך סך הכל פעם אחת
(3) הבעות תודה: ziv_r , shmizan , AssafLots
פרופיל | שלח הודעה | חפש
TheCoolest (ארתור ליברמן)
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים

הצטרף בתאריך:
  May 18, 2007

מיקום: רמת גן
הבעות תודה: 1705
מספר הודעות: 14436

 #2  נשלח: ב' 21/10/2019 15:32
Re: עד כמה טורנטים מקצרים חיי דיסקים

eran405
·
צריך להפריד בין SSD ו-HDD. בדיסקים מכאניים תמיד יש סכנה שהדיסק ייכשל בזמן שניגשים אליו. ככל שהדיסק נמצא תחת עומס כבד ורצוף במשך זמן רב יותר, כך הסיכוי שלו להיכשל גבוה יותר.

ב-SSD הסכנה העיקרית היא כמות המידע שנכתב לדיסק. כידוע, ל-NAND יש מספר מוגבל של כתיבות. יצרנים שונים משתמשים בשיטות שונות ע"מ להגדיל את מספר הכתיבות האפשריות ובכך להאריך את חיי הדיסק.
דיסק SSD טוב יאפשר כתיבה של מספר רב של טרהבייט לפני שבכלל "תרגיש" שינוי כלשהו במצב שלו.
ב-SSD אין הרבה חשיבות ל-fragmentation, במיוחד עבור טורנטים. הדיסק יהיה מספיק מהיר להביא את המידע, גם אם תבצע סידינג במהירות של 1 גיגה.

בדיסקים מכאניים ל-fragmentation יש חשיבות, כמובן. אבל אם אתה על וינדוס, היא מטפלת בנושא הזה מאחורי הקלעים באופן אוטומטי.

אישית לא הייתי משתמש לטורנטים עם SSD, ולא בגלל כמות הכתיבות והבלאי לדיסק, אלא פשוט בגלל המחיר של דיסקים כאלה בהשוואה לדיסקים מכאניים בנפחים הרבה יותר גדולים.

הנה צילומי מסך של CrystalDiskInfo מהכוננים שלי. הדיסק המכאני כמעט מלא עד הסוף, ועובד 24/7.

פרופיל | שלח הודעה | חפש
eran405
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 27, 2012
הבעות תודה: 661
מספר הודעות: 2958

 #3  נשלח: ב' 21/10/2019 17:18
Re: עד כמה טורנטים מקצרים חיי דיסקים

TheCoolest כתב:

צריך להפריד בין SSD ו-HDD.


נכון. אכן הפרדתי בין שני המקרים (סעיף ב' לעומת סעיף ג').

TheCoolest כתב:

בדיסקים מכאניים תמיד יש סכנה שהדיסק ייכשל בזמן שניגשים אליו. ככל שהדיסק נמצא תחת עומס כבד ורצוף במשך זמן רב יותר, כך הסיכוי שלו להיכשל גבוה יותר.


זה לגבי כל דיסק ולגבי כל שימוש. השאלה מה האלטרנטיבה (חוץ מאשר לא להשתמש בטורנטים או אולי בכלל לא להשתמש במחשב). אמנם הכותרת שבחרתי היא "עד כמה" אבל אולי השאלה היותר חשובה היא מה אפשר לעשות בשביל להשתמש בטורנטים ולקצר כמה שפחות את חיי הדיסקים שלנו.

לדעתי דיסק מכני יותר בעייתי לשימוש של טורנטים (מאשר SSD) בגלל הנושא של הפרגמנטציה שנוצרת. ברגע שיש פרגמנטציה מספיק גדולה, קריאה סדרתית של הקובץ יוצרת thrashing של הראשים המכניים של הדיסק וזה גם פוגע בביצועים וגם גורם לשחיקה יותר מהירה של החלקים המכניים. ב-SSD כמובן אין "thrashing של ראשים מכניים" (אין שום דבר מכני).

TheCoolest כתב:

בדיסקים מכאניים ל-fragmentation יש חשיבות, כמובן. אבל אם אתה על וינדוס, היא מטפלת בנושא הזה מאחורי הקלעים באופן אוטומטי.


תודה. ערכתי את הפוסט הראשי לחדד את הנקודה ש-windows כברירת מחדל עושה defrag אוטומטית (לדעתי פעם בשבוע). אישית אני משתמש בתוכנה אחרת אז ניטרלתי את ה-defrag המובנה ואפילו הצלחתי לשכוח שזה רץ אוטומטית כברירת מחדל. דרך אגב, למיטב הבנתי windows גם עושה TRIM ל-SSDים באותה הזדמנות.

TheCoolest כתב:

ב-SSD הסכנה העיקרית היא כמות המידע שנכתב לדיסק. כידוע, ל-NAND יש מספר מוגבל של כתיבות.
...


זה נכון אבל לא סביר שתהיה לזה משמעות כלשהי. ראה את סעיף ג' בפוסט הראשי ואת הניסוי שקישרתי שם.

TheCoolest כתב:

אישית לא הייתי משתמש לטורנטים עם SSD, ולא בגלל כמות הכתיבות והבלאי לדיסק, אלא פשוט בגלל המחיר של דיסקים כאלה בהשוואה לדיסקים מכאניים בנפחים הרבה יותר גדולים.


אישית אני מפזר את הטורנטים. הורדות אוטומטית ודברים חדשים אחרים, במיוחד דברים חדשים פופלרים נמצאים זמנית על ה-SSD. כל מה שאני שומר לאורך זמן עובר לדיסקים המכנים - פשוט בגלל שהם הרבה יותר גדולים....
פרופיל | שלח הודעה | חפש
TheCoolest (ארתור ליברמן)
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים

הצטרף בתאריך:
  May 18, 2007

מיקום: רמת גן
הבעות תודה: 1705
מספר הודעות: 14436

 #4  נשלח: ב' 21/10/2019 17:32
Re: עד כמה טורנטים מקצרים חיי דיסקים

eran405
·
שים לב לשעות העבודה של ה-HDD שלי בפוסט מעל.
אני באמת לא חושב שמה שיהרוג את הדיסק הוא שימוש בטורנטים.
כמובן שיש סיכוי לכשל במידה ואעשה recheck ל-1.6TB ואבצע את זה בצורה רציפה במשך שעות. מדובר בדיסק ירוק פשוט שלא מיועד לעומס כזה לפרקי זמן ארוכים במיוחד.

לפני שנה וחצי בערך קניתי 3 SSD של Inland Professional בגודל 120 גיגה. אלה היו הדיסקים הכי זולים שמצאתי שכללו NAND מסוג MLC. אחד מהם שימש כדיסק שעליו בניתי images של CoreELEC.
כל בילד מלא תפס בערך 25גיגה, ואף יותר. מדובר בלפחות מאת אלפי קבצים קטנים וגדולים. לאחר עשרות פעמים של ביצוע בילד, הדיסק הזה ואחד נוסף עכשיו פועלים ב-RAID 0 במחשב אחר, שגם מדי פעם משמש לביצוע בילד. אין עם הכונן שום בעיה בינתיים.
מצד שני קניתי לפני חצי שנה HP EX920 1TB, ולמרות שהדיסק הזה מצויין מבחינת ביצועים, הוא נדפק.
לאחר כיבוי מלא של המחשב והפעלה, נראה שהוא עובד רגיל, אבל לאחר שימוש קצר מאד בדיסק, הוא נתקע ובסופו של דבר נעלם ממנהל ההתקנים. יש עליו אולי 2TB של כתיבות בסה"כ (הוא שימש בעיקר ל-VMים, ולבילדים). כאן ככל הנראה יש בעיה בבקר ולא ב-NAND. בינתיים אני מנסה להפעיל אחריות.

דעתי האישית היא שבלאי לדיסקים עקב טורנטים וגם מרבית שימושים אחרים לא באמת אמור להוות שיקול משמעותי.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
ziv_r (זיו)
ht-friend
ht-friend


הצטרף בתאריך:
  Jan 05, 2005
הבעות תודה: 4145
מספר הודעות: 39132

 #5  נשלח: ב' 21/10/2019 19:19

אומנם לא כונן פזמניק כמו של TheCoolest, אך אני משתמש בכונן בן למעלה מ- 7 שנים עבור Seeding לאתרים פרטים:אני לא אחליף את טכנולוגית הכונן משום סיבה בגלל העובדה שזה יעלה לי כסף, זמן ומאמץ. במקום נוסף ממנו אני עושה Seeding, זה נעשה דרך ה- NAS ולכן כונני HDD ימשיכו לרוץ עבור משימה זאת, שם יש לי כונני HGST בנפח 6TB בני 5 שנים.

תודה בכל אופן על המידע
פרופיל | שלח הודעה | חפש
noam3039
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Jan 11, 2013
הבעות תודה: 499
מספר הודעות: 3420

 #6  נשלח: ג' 22/10/2019 7:54

חברים,
מהכן אני מוריד את התוכנה שאתם מראים צילום מסך שלה
אשמח בבקשה לעזרה
נועם

_________________
אשכול לכול חובבי עישון הבשר
http://www.hometheater.co.il/vt215693.html
פרופיל | שלח הודעה | חפש
Justme1
חברה פעילה
חברה פעילה

הצטרפה בתאריך:
  Mar 05, 2012
הבעות תודה: 8
מספר הודעות: 77

 #7  נשלח: ג' 22/10/2019 8:03

noam3039
·
מכאן: https://crystalmark.info/en/download/#CrystalDiskI...
(1) הבעות תודה: noam3039
פרופיל | שלח הודעה | חפש
yaronkle (ירון קליין)
חבר כבוד
חבר כבוד


הצטרף בתאריך:
  Oct 14, 2005

מיקום: גן יבנה
הבעות תודה: 208
מספר הודעות: 4525

 #8  נשלח: ג' 22/10/2019 20:46
Re: עד כמה טורנטים מקצרים חיי דיסקים

eran405
·
קח בחשבון שלא בריא לדיסק SSD להיות מלא. זה מקצר את אורך החיים.
אם אתה חושש מאיבוד מידע, שווה לשקול לרכש 2 דיסקים רגילים ולהשתמש באחד לגיבוי.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
vivi
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Jan 06, 2009

מיקום: ירושלים
הבעות תודה: 319
מספר הודעות: 2710

 #9  נשלח: ד' 23/10/2019 9:51

לא הייתי משקיע מאמץ בנושא הזה, כונן פשוט שעולה 200-250 ש"ח עושה את העבודה למשך 5+ שנים.
כל עוד דואגים לגבות את המידע החשוב ולהחליף כוננים כל 5-6 שנים אז הכל אחלה.
כן הייתי בודק את הכונן אחת למספר חודשים ובמידה והמצב שלו לא טוב הייתי מחליף ולא מחכה.

אגב, אני רואה שאצלי הטמפרטורה 32 מעלות ואצל אחרים 40+, מאיזו טמפרטורה צריך להתחיל לדאוג?


הכוננים שלי:
פרופיל | שלח הודעה | חפש
Huber (ערן)
ht-friend
ht-friend


הצטרף בתאריך:
  May 23, 2005
הבעות תודה: 2913
מספר הודעות: 48532

 #10  נשלח: ד' 23/10/2019 10:56

גם לי יש דיסק 2 טרה מכני שיורדים אליו טורנטים בכמות גדולה על בסיס יומי והוא בן כ 5-6 שנים.

לא נראה לי שיש בעיה רצינית עם זה כפי שאתה רואה ממבחר דוגמאות של משתמשים פה שמעידים על כך.

_________________
ה FAQ - הכרחי לקרוא לפני פרסום תגובה בדילים המפורסמים על ידי:


https://www.hometheater.co.il/vt284213.html

"ההבדל בין גאונות לטיפשות הוא שלגאונות יש גבולות."
פרופיל | שלח הודעה | חפש
mescaline (עדן שחף)
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Sep 27, 2018
הבעות תודה: 107
מספר הודעות: 1521

 #11  נשלח: ד' 23/10/2019 11:47

האשכול הזה רק מזכיר לי שהשכנה אמרה לי שהיא לא קונה "שלוקים" כי זה יגרום לילדים לפתוח את הדלת של הפריזר 5-6 פעמים ביום וזה מקצר את חיי דלת המקרר
פרופיל | שלח הודעה | חפש
(G) (YRV)
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Apr 10, 2014
הבעות תודה: 182
מספר הודעות: 2116

 #12  נשלח: ד' 23/10/2019 12:20

זה סוג של רולטה רוסית, יש לי דיסקים קשיחים בני 8 שנים ויותר ועדיין מתפקדים כראוי כשהייתי מוריד טורנטים בכמויות.
דיסק תקול יכול להיות משלל סיבות שונות ומגוונות, תמיד שיהיה גיבוי.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
TheCoolest (ארתור ליברמן)
אחראי תחום מסכים
אחראי תחום מסכים

הצטרף בתאריך:
  May 18, 2007

מיקום: רמת גן
הבעות תודה: 1705
מספר הודעות: 14436

 #13  נשלח: ד' 23/10/2019 17:31

לרוב דיסק "לימון" ימות מהר יחסית, במיוחד במידה והוא תחת עומס קבוע.
דיסקים ששורדים את החודשים הראשונים שלהם (במידה והם תחת עומס מסויים באופן קבוע) בד"כ יעבדו שנים בלי בעיות.
כמובן שתמיד יהיו כאלה שימותו באמצע, הכל עניין של סטטיסטיקה.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
eran405
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 27, 2012
הבעות תודה: 661
מספר הודעות: 2958

 #14  נשלח: ד' 23/10/2019 18:02

TheCoolest
·

היה לי דיסק מכני של WD Black שעבד מצויין במשך כ-6 שנים ומת רק אחרי שהתחלתי לעשות cross-seeding בצורה מסיבית (בזמנו לא הייתי מודע לפרגמנציה שטורנטים גורמים ועוד לא עשיתי את הצעדים שפירטתי בפוסט הראשון). האם זה מקרי או לא, קשה להגיד אבל אני די בטוח שלעשות thrashing באופן קבוע לדיסק זה לא בריא. האם זה אומר שבטוח דיסק ימות מהר, ברור שלא והכל תלוי בשימוש המצטבר ובמזל.


@ כל אלה שאומרים שהם מורידים טורנטים לדיסקים מכניים ואין שום בעיות
.

אני לא טוען אחרת. כמו שכתבתי בפוסט הראשון, עצם ההורדה של טורנטים לדיסק מכני זה לא בעיה. ברב המחשבים גם ירוץ defrag בצורה אוטומטית (או ידנית) ובהרבה המקרים יתקן את הפרגמנטציה עוד לפני שניגשים למידע.

עדיין לדעתי מאד חשוב להיות מודעים לנושא.

לדוגמא משהו כמו cross-seeding הוא בעייתי כי רוצים לעשות אותו יחסית מהיר (לא סביר שיהיה defrag בין הזמן שמורידים ועד שעושים cross-seeding) ואם עושים cross-seeding למספר טראקרים אזי הוא עושה trashing די רציני לדיסק (תלוי כמובן בגודל של ההורדה והאם באמת עושים recheck לכל טראקר). בזמנו גם השתמשתי ב-utorrent שבנוסף גם היה עושה recheck במקביל ול-thrashing מוגבר.

ברור שדברים כאלה הם כמותיים ולא משהו שקורה מהיום למחר וגם תלויים במזל. החשד שלי, שלדעתי גם מבוסס, שגישה כזאת שגורמת ל-thrashing באופן קבוע גורמת לבלאי מצטבר ובמקרה של דיסקים מכניים יכולים לקצר את החיים של הדיסק בצורה מעשית (ראו לדוגמא את התשובה שלי ל-TheCoolest בתחילת פוסט הזה).
פרופיל | שלח הודעה | חפש
NegativeIQ (דן)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Dec 13, 2005
הבעות תודה: 506
מספר הודעות: 4063

 #15  נשלח: ה' 24/10/2019 17:02

eran405 כתב:
@TheCoolest
·

היה לי דיסק מכני של WD Black שעבד מצויין במשך כ-6 שנים ומת רק אחרי שהתחלתי לעשות cross-seeding בצורה מסיבית (בזמנו לא הייתי מודע לפרגמנציה שטורנטים גורמים ועוד לא עשיתי את הצעדים שפירטתי בפוסט הראשון). האם זה מקרי או לא, קשה להגיד אבל אני די בטוח שלעשות thrashing באופן קבוע לדיסק זה לא בריא. האם זה אומר שבטוח דיסק ימות מהר, ברור שלא והכל תלוי בשימוש המצטבר ובמזל.


@ כל אלה שאומרים שהם מורידים טורנטים לדיסקים מכניים ואין שום בעיות
.

אני לא טוען אחרת. כמו שכתבתי בפוסט הראשון, עצם ההורדה של טורנטים לדיסק מכני זה לא בעיה. ברב המחשבים גם ירוץ defrag בצורה אוטומטית (או ידנית) ובהרבה המקרים יתקן את הפרגמנטציה עוד לפני שניגשים למידע.

עדיין לדעתי מאד חשוב להיות מודעים לנושא.

לדוגמא משהו כמו cross-seeding הוא בעייתי כי רוצים לעשות אותו יחסית מהיר (לא סביר שיהיה defrag בין הזמן שמורידים ועד שעושים cross-seeding) ואם עושים cross-seeding למספר טראקרים אזי הוא עושה trashing די רציני לדיסק (תלוי כמובן בגודל של ההורדה והאם באמת עושים recheck לכל טראקר). בזמנו גם השתמשתי ב-utorrent שבנוסף גם היה עושה recheck במקביל ול-thrashing מוגבר.

ברור שדברים כאלה הם כמותיים ולא משהו שקורה מהיום למחר וגם תלויים במזל. החשד שלי, שלדעתי גם מבוסס, שגישה כזאת שגורמת ל-thrashing באופן קבוע גורמת לבלאי מצטבר ובמקרה של דיסקים מכניים יכולים לקצר את החיים של הדיסק בצורה מעשית (ראו לדוגמא את התשובה שלי ל-TheCoolest בתחילת פוסט הזה).

גרסאות חדשות של רוב תוכנות הטורנט מקצות מראש את כל הגודל של הקובץ כבר בתחילת ההורדה וזה מונע את הבעיה של פרגמנטציה (בד"כ).
פרופיל | שלח הודעה | חפש
כל הזמנים הם שעון קיץ - ישראל (GMT+3) הצג הודעות קודמות:    
פורומים > אינטרנט - ספקים, תשתית, סיבים fiber עבור לעמוד  1  |  2  |  הבא 


  
    שם משתמש:
נתוני כניסה לכל אתרי HT:

  סיסמא:
 

  


 | 

קפוץ אל: 
לא ניתן לשלוח הודעות בפורום זה
לא ניתן להגיב להודעות בפורום זה
לא ניתן לערוך את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן למחוק את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן להצביע לסקרים בפורום זה
לא ניתן לצרף קבצים בפורום זה
לא ניתן להוריד קבצים בפורום זה